• 10 maja 2024

Do dokręcania śrub wykorzystywane są bardzo różne narzędzia. Niektóre z nich muszą zostać dokręcone z bardzo precyzyjnie określoną siłą. Nie może ona być za słaba, bo grozi to odpadnięciem mocowanego elementu. Nie może też być zbyt duża, gdyż można zniszczyć materiał. Gwarancją zastosowania idealnej siły jest użycie elektronicznego klucza dynamometrycznego. Klucze te mają zastosowanie w bardzo różnych branżach. Zobaczmy, gdzie i do czego można je wykorzystać.

Elektroniczny klucz dynamometryczny – do czego służy?

Elektroniczne klucze dynamometryczne mają bardzo szerokie wykorzystane. Są używana na co dzień w tych branżach, w których narzędzia muszą być zarówno precyzyjne, jak i bardzo wytrzymałe. Elektroniczny klucz dynamometryczny sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest dokręcenie przede wszystkim śrub. Narzędzie to sprawdza się także do dokręcania nakrętek. Korzystając z elektronicznego klucza dynamometryczne w dokręcenie zarówno śrub, jak i nakrętek nie trzeba wkładać zbyt wiele siły. Elektroniczny klucz dynamometryczny dokręci je z precyzyjnie określoną siłą. Klucz ten podczas dokręcania zarówno śruby, jak i nakrętki wykorzystuje moment obrotowy. Jest to gwarancja, że zostaną one z odpowiednią mocą – nie za słabo, ale też nie za mocno. Niezwykle istotnym elementem elektronicznego klucza dynamometrycznego jest sprężyna. Służy ona do dobrania odpowiednich parametrów pracy do danego elementu i zalecanego napięcia. Dzięki temu można dokręcić śrubę w taki sposób, że nie będzie drgała. Używając elektronicznego klucza dynamometrycznego można też mieć pewność, że śruba nie poluzuje się. Na pewno też nie zostanie uszkodzona, gdy użyta do jej dokręcania siła będzie zbyt duża. Zapadka to kolejny ważny element klucza dynamometrycznego. Idealne naprężenie sprężyny zostało określone momentem dokręcenia. Określa ono moment siły, z jaką można dokręcić daną śrubę nie bojąc się, że dojdzie do jej uszkodzenia.

Elektroniczne klucze dynamometryczne wykorzystywane są wyjątkowo często w branży motoryzacyjnej. W warsztatach samochodowych klucz dynamometryczny wykorzystywany jest między innymi do precyzyjnego dokręcenia głowicy silnika. Jest  też bardzo przydatnym narzędziem do dokręcania kół. To, że klucz dynamometryczny umożliwia kontrolowanie momentu dokręcania śruby sprawia, że śruba nie rozciąga się, nie ulega żadnym uszkodzeniom i bez trudu daje się odkręcić.

Elektroniczne klucze dynamometryczne znajdziesz w ofercie sklepu https://dynamometryczne.pl/klucz-dynamometryczny-elektroniczny-1434-15-30nm-jonnesway-p458

Elektroniczne klucze dynamometryczne

Elektroniczny klucz dynamometryczny – jaki wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka typów kluczy dynamometrycznych. Najprostszy jest klucz dynamometryczny wskazówkowy. Do podstawowych rodzajów kluczy dynamometrycznych zalicza się także klucz mechaniczny zwany klikowym. Na rynku dostępne są także klucze dynamometryczne wyzwalane, łamane, sprzęgłowe i elektroniczne. Elektroniczne klucze dynamometryczne są najbardziej precyzyjne ze wszystkich rodzajów. Zapewniają one bardzo wysoki komfort pracy. Ponadto elektroniczne klucze dynamometryczne gwarantuję niezwykle precyzyjne ustawienie parametrów dokręcania. Są dedykowane przede wszystkim warsztatom samochodowym i zakładom wulkanizacyjnym. Można w nich zaprogramować żądany moment dokręcania. Dla wygody użytkowników wyposażono je zarówno w funkcję optycznego, jak i  dźwiękowego powiadamiania o zbliżaniu się do żądnego momentu dokręcania. Elektroniczny klucz dynamometryczny współpracuje z komputerem. Na ogół też ma funkcję zapamiętywania ustawień. W warsztacie samochodowym czy wulkanizacyjnym rzadko wystarczy tylko jeden elektroniczny klucz dynamometryczny. Poszczególne typy tych kluczy różnią się bowiem momentem dokręcenia. Klucz o zakresie dokręcanie od 1 do 30 Nm sprawdzi się do obsługi elementów silnika. Do przykręcania kół jest potrzebny klucz o większym zakresie pracy. W tym przypadku należy postawić na model, który pracuje w zakresie od 30 do 200 Nm. W sprzedaży dostępne są także elektroniczne klucze dynamometryczne o zakresie dokręcania od 35 do 350 Nm z funkcją pomiaru kąta. Co ważne, elektroniczne klucze dynamometryczne, które zapewniają bardzo szeroki zakres pomiarów nic nie tracą na precyzji. Ich dokładność jest tak samo wysoka.

Elektroniczne klucze dynamometryczne są bardzo precyzyjne. Nie powinno ich zabraknąć na wyposażeniu żadnego profesjonalnego warsztatu samochodowego czy zakładu wulkanizacyjnego. Większość modeli ma możliwość zapamiętywania ustawień, co pozwala zawsze do nich wrócić i sprawdzić, czy śruba została dokręcona na pewno z zalecaną przez producenta siłą. Dodatkowe atuty to duży wyświetlacz i niewielka waga.

Top